acil destek
05321322859

Yoga

Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?

yoga nedir nasıl yapılır Yoga nedir nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikle küçük bir yolculuğa çıkmamız gerek. Hem zamanda, hem de mekanda… Yoga, eski Hindistan'da ortaya çıkmıştır. İçeriği oldukta zengin bir öğretidir. İçerisinde fiziksel, zihinsel ve manevi pratikler bulunmaktadır. Yoga hem Hinduizm, hem Budizm, hem de Jainizm’de kullanıkmaktadır. Batı dünyasında ise yoga terimi genellikle, aşana denilen duruşların fiziksel pratiğini içeren modern bir Hatha yoga biçimini ifade eder. Yoga kelimesi Sanskritçe bir isim olan योग (Yuj) kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı “bağlanma, birleşme, koşum, boyunduruk” kelimeleri ile benzeşmektedir. Bu kelimelerden yoke yani boyunduruk kelimesi İngilizce’de yoga kavramının doğmasına neden olmuştur ve yoga bütün dünyaya yayılmıştır. Pilates nasıl yapılır merak ediyorsanız, linke tıklamayı unutmayın ?

Yoga Pozları ile Tanışın! -Asana-

Yoga nedir nasıl yapılır konusundaki incelememiz sürüyor. Bugün yoga derslerinde kullanıla hareketlerin pek çoğu aşana isimli öğretiden gelmektedir. Aşana, Hint dilinde “sabit ama rahat bir konumda oturmak” anlamına gelir. Bu aslında yoganın başlangıç noktasıdır. Sonrasında da farklı aşanalar, yani farklı yoga hareketleri ya da pozları gelmektedir. Temel yoga pozlarından bazılarına göz atacağız şimdi… Eğer yoga nedir nasıl yapılır konusunu araştırdıktan sonra internetten bir yoga videosu denemek isterseniz ya da bir yoga dersine katılmak isterseniz, bu pozların isimlerini ve anlamlarını önceden bilmek sizin için faydalı olacaktır. O nedenle, dikkat diyelim, bu kısım önemli!

Usta Pozu

usta pozu, yoga nedir nasıl yapılır Ingilizcede “accomplished” yani basarmış ya da bir isin ustası olmuş anlamına gelen bu poz, yoganın vazgeçilmezlerinden. Belki de yoga denince akla gelen ilk pozlardan bir tanesi. Bu poz özellikle de yoganın meditasyon evresinde ön plana cikiyor.

Balıkların Yarım Efendisi Pozu

yoga yapan kadın, yoga nedir nasıl yapılır İsmi kulağa biraz tuhaf gelse de yapması zor yoga pozlarından bir tanesi bu. İngilizcesi Half Lord of the Fishes olan ve dilimize Balıkların Yarım Efendisi olarak çevirilebilecek olan bu yoga pozu, oturularak yapılıyor. Bedenin özellikle yan kısmında kasları ustalıkla çalıştıran bu poz, önemli aşanalardan biri.

Tavus Kuşu Pozu

tavus kuşu pozu, yoga nedir nasıl yapılır Fitness ile ilgilenenler bu poza eminiz ki aşinadırlar! Plank olarak da bilinen bu poz, dengenin dirsekler üzerinde sağlanması ile elde ediliyor. İngilizcesi ise adını yine bir hayvandan alıyor. Peacock yani tavus kuşu anlamındaki bu poz, aslında kolay görülse de büyük bir temel güç gerektiriyor.

Yoga Headstand Pozu

yoga headstand pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoga hareketleri arasında belki de en zor olanlardan bir tanesi yoga headstand. Kişinin tamamen ters bir şekilde baş aşağı bir konumda durduğu bu duruma ulaşabilmek, uzun yıllar boyunca çalışmayı gerektiriyor. Önceleri bacakları bükerek daha sonra ise uzatarak yapılan bu hareket, yogada bir ustalık noktası.

Yan Açı Pozu

yan açı pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoganın en popüler pozlarından bir tanesi ile devam ediyoruz listemize… Side Angel ya da Yan Açı olarak anılan bu poz bedeni çalıştırmak için oldukta faydalıdır. Birçok temel kaş grubunun kullanılmasını içerir: bacaklar, ayak bilekleri, kaşık, göğüs, akciğerler, omuzlar, omurga ve karın bu poz ile çalışır.

Dik İleri Eğim Pozu

dik ileri eğim pozu, yoga nedir nasıl yapılır Hintçesi Uttanasana yani yoğun esneklik anlamına gelen bu poz, İngilizceye Standing Forward Bend olarak geçmiştir. Bu poz gerçekten kusursuza yakın bir esneklik gerektirir. Bu nedenle de kaslar üzerinde oldukta rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Ağaç Pozu

ağaç pozu, yoga nedir nasıl yapılır Dimdik ve dengede… Bu poz için kullanılması gereken anahtar kelimeler bunlar. Yine kolay görülen ancak öyle pek de kolay olmayan bir poz bu. İngilizceye Tree yani Ağaç olarak geçen bu pozda, bedenininizin duruşu her şeyi belirliyor.

Akrep Pozu

akrep pozu, yoga nedir nasıl yapılır Akrep adı verilen bu poz gelişmiş bir duruş olarak tanımlandığı güç, denge ve esneklik gerektirir.  Temel pozda, gövde başta dengelenir, ancak bacaklar bükülür ve sırt hafifçe kemerlidir ve kafa yerden kaldırılır, böylece vücut sadece on kollar tarafından desteklenir. Daha ileri bir pozda sırt kemerlidir, ayrıca ayaklar kafanın tepesine temas edecek şekilde konumlandırılır.

Çocuk Pozu

çocuk pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoganın en rahatlatıcı pozlarından bir tanesi, Child’s Pose yani Çocuk Pozu. Bu poz modern yoganın oldukça yeni zamanlarından geliyor ve jimnastik ile yoganın birleşimini ön plana koyuyor.

Arkaya Bakan Köpek Pozu

arkaya bakan köpek pozu, yoga nedir nasıl yapılır Poz başını aşağıya çeker, sonuçta zemine, vücudun avuç içi ağırlığına ve ayaklara dokunur. Kollar dümdüz ileri, omuz genişliği birbirinden uzar; ayaklar ayrı bir ayaktır, bacaklar düzdür ve kalçalar mümkün olduğunca yükseğe çıkar.